Sprawdzanie w domu lokalizacji telefonu

Bardzo często mamy potrzebę zlokalizowania telefonu. Możemy to zrobić na dwa sposoby: albo poprzez lokalizację danego urządzenia albo poprzez lokalizację danego numeru telefonu. Przyjrzyjmy się obu sposobom jak do tego należy się prawidłowo zabrać.

Lokalizacja po numerze

Lokalizacja po numerze telefonu jest bardzo prosta. Wystarczy tylko na swoim telefonie zainstalować jedną z niezliczonej ilości aplikacji, które taką funkcjonalność oferują. Jedynym wymogiem koniecznym dla prawidłowego działania takiej aplikacji posiadanie włączonego modułu gps telefonu, który zbiera informacje o lokalizacji urządzenia.

Jeśli mamy już zainstalowaną na telefonie aplikację wyszukującą urządzenie po jego numerze, nie jest nam już potrzebne nic więcej. W czasie rzeczywistym możemy zobaczyć, gdzie dana osoba się przemieszcza na takiej samej zasadzie, jak obserwujemy własne ruchy w czasie korzystania z nawigacji samochodowej. Warunkiem dla uzyskania w pełni wygodnych informacji jest oczywiście zaktualizowanie swoich map.

Funkcjonalność takiej aplikacji obejmuje:

• Powiadomienia, kiedy telefon (osoba) przemieszcza się w inne niż dotychczas miejsce;

• Lokalizowanie numeru telefonu bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek haseł czy numerów pin;

Aplikacja do lokalizacji

• Logowanie ruchu telefonu i pełny dostęp do historii przemieszania się osoby;

• Podgląd miejsca obecności osoby o określonym numerze w każdej chwili, jeśli tylko telefon jest włączony i w zasięgu sieci;

• W pełni darmową usługę, w której opłaty mogą się pojawić tyko za transfer danych.

Nie jest to oczywiście mechanizm szpiegowski. Aplikacja musi być zainstalowana na urządzeniu, które ma być śledzone i na urządzeniu osoby śledzącej. Kiedy osoba śledząca będzie chciała poznać dane lokalizacyjne osoby śledzonej, osoba śledzona otrzyma komunikat na telefon i śledzenie zostanie aktywowane dopiero w momencie, kiedy zostanie udzielona zgoda. Mówi się tutaj o śledzeniu numeru telefonu właśnie dlatego, że prośba zostaje wysłana pod konkretny numer telefonu, który może znajdować się na różnych urządzeniach.

Lokalizacja telefonu

Lokalizacja samego urządzenia różni się tym od lokalizacji numeru telefonu, że telefon zostanie odnaleziony niezależnie od tego, kto z niego korzysta w danym momencie. Konieczne jest tutaj zainstalowanie aplikacji, która najczęściej jest oferowana przez dostawcę oprogramowania dla telefonu – albo samego systemu operacyjnego, albo nakładki dla niego. Po zainstalowaniu takiej aplikacji trzeba się w niej zarejestrować zakładając swoje konto i potem można się do tej aplikacji zalogować także na komputerze czy tablecie.

Zaletą takiej aplikacji jest to, że jeśli utracimy telefon, nikt nie musi się zgodzić na jego lokalizację. Jeśli tylko telefon jest w sieci, aplikacja sama włączy jego moduł gps i wyśle nam na żądanie wszystkie informacje na temat lokalizacji. Jest to zatem idealne narzędzie awaryjne, które jest trochę trudniejsze w użyciu i wymaga zapamiętania określonych haseł, ale jest w stanie bardziej pomóc, kiedy na przykład telefon ma w swojej kieszeni złodziej.