Niezwykła tajemnica

30 idealnie zachowanych sarkofagów, o kolorach tak wyraźnych, jakby były pomalowane zupełnie niedawno, tymczasem każdy z nich jest datowany na... ponad 300 lat!

Niezwykłe znalezisko pochodzi z rejonu Luksoru, nekropolia El-Assasif. Jak twierdzi egipskie ministerstwo - sarkofagi są nadal zapieczętowane i nienaruszone; zachowanie żywych barw jest spowodowane stosowanymi w starożytności naturalnymi barwnikami. Co więcej, naukowcy są w stanie określić płeć spoczywających w nich ludzi. Jest to możliwe dzięki szczególnym symbolom namalowanym na sarkofagach: pięść dla mężczyzn, rozluźniona dłoń dla kobiet. Znaleziono także zmumifikowane szczątki dzieci. 

Naukowcy i specjaliści twierdzą, że jest to niemal najważniejsze odkrycie od ponad 100 lat. Informacje zebrane podczas dokładnych badań sarkofagów pozwolą nam pogłębić wiedzę o zwyczajach starożytnych Egipcjan i ich stosunku do pochówków i śmierci. Po skończonych badaniach sarkofagi zostaną poddane pracom konserwatorskim. Więcej informacji dostępnych w tym artykule.

Podobne artykuły

Szokujące wiadomości z Rosji - tragiczne informacje ze świata.


Skrót informacji.


Najlepsze teksty piosenek.


ABW lokalizuje.