Jak zdalnie namierzyć zgubiony smartfon i uniknąć przykrych konsekwencji?

W biurze czy w domu można bez problemu poprosić kogoś, by zadzwonił na nasz telefon, by potem dzięki sygnałowi dzwonka można było lokalizować, gdzie urządzenie się ukryło. Gdy to nie słychać robi się nerwowo, szczególnie gdy na urządzeniu posiada się jakieś ważne dane. Pewnie dla wielu osób zaginięcie smartfona może wiązać się z poważnymi stratami i nie chodzi tutaj o sam sprzęt.

Nowe urządzenie to koszt kilkaset złotych, może nawet powyżej 1 tysiąca. Jeśli jednak traci się telefon to można znaleźć dla niego zamiennik i cieszyć się w pełni możliwościami nowoczesnego sprzętu mobilnego. W przypadku utraty smartfona znacznie cenniejsze będą dane jakie się tam znajdują, których możemy już nie odzyskać.

Na wszelki wypadek

Pierwszym i chyba najważniejszym krokiem w stronę bezpieczeństwa będzie przygotowanie silnego hasła i również zaszyfrowanie pamięci. O tym znajdziecie informacje w innym wpisie. Nie pomoże to jednak w poszukiwaniu sprzętu, ale wpływa na bezpieczeństwo danych jakie się tam przechowuje. O bezpieczeństwo informacji będzie trzeba dbać, choć nie zawsze w przypadku utraty urządzenia będzie to kradzież. Czasem telefonu możemy się pozbyć przez swoje roztargnienie, wtedy opcja lokalizowania może być bardzo cenna.

Zdarza się, że urządzenie wypada nam z kieszeni na parkingu w czasie wsiadania do samochodu albo w czasie jazdy rowerem. W tym samym miejscu sprzęt leży do momentu, aż ktoś się nim zainteresuje. Może się zdarzyć tak, że osoba, która znajdzie urządzenie będzie się z nami kontaktować i będzie chciała urządzenie zwrócić. Można liczyć na dobra wolę znalazcy, ale niezależnie od tego warto się zabezpieczyć, by to lokalizowanie urządzenia nie stanowiło problemu.

Aplikacje do lokalizacji

Funkcję pozwalającą na lokalizowanie zagubionego urządzenia znajdziemy praktycznie we wszystkich popularnych systemach wykorzystywanych w mobilnych urządzeniach. Mają one swoją specyfikę i różnią się między sobą detalami, ale co do zasady założenie ich funkcjonowania jest podobne.

SkyLock to system pozwalający na namierzenie telefonu komórkowego, który wykorzystuje informacje pozyskiwanie od operatorów, ale bez ich wiedzy. Ten system oferuje Verint.

Zasada działania jest tutaj bardzo prosta, ale trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze powinno się mieć ciągle włączoną komórkową łączność. Cały czas włączony musi być także odbiornik GPS, w systemie musimy również zezwolić na śledzenie urządzenia.

W smartfonach z systemem Android wchodzimy w aplikację Ustawiania Google, a następnie wybieramy pozycję bezpieczeństwo i zaznaczamy tam opcję Zlokalizuj zdalnie to urządzenie. Ponadto jeśli będzie nam zależy na możliwości zdalnego wymazania wszystkich plików z pamięci to włączamy tam opcję zezwalaj na zdalną blokadę oraz wymazywanie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ktoś zdecyduje się na wymazywanie to jest to czynność, która nie będzie odwracalna, dlatego ostatecznie dane zostaną zniszczone.

Bądź świadomy ograniczeń

Trzeba jednak być świadomym istniejących ograniczeń. Lokalizowanie takie jest proste, ale ma wadę. Jeśli wyjęta będzie bateria czy karta SIM to już niestety korzystanie z tej opcji nie będzie możliwe.

Sprawdź też informacje o: Instagram