Odnajdywanie urządzeń mobilnych

Nie ma notebooka albo komórki? Nie trzeba panikować, możecie również swoje urządzenie namierzyć, jeśli będzie skradzione to również zabezpieczyć dane jakie tam będą zapisane. Laptopy i telefony komórkowe są popularne, niestety także wśród złodziei. Kradzieże dotykają nas w różny sposób.

Tracimy dane prywatne, istnieje ryzyko, że będą one wykorzystane przez przestępców. Po trzecie jest także podstawowa sprawa a więc ginie drogi sprzęt. Na policję nie ma co liczyć, ponieważ poszukiwanie takich urządzeń zajmuje wiele czasu i jest kosztowne, śledczy działają aktywnie przeciwko bardziej poważnym przestępstwom.

Trzeba więc samodzielnie się bronić. Podpowiadamy, jak się zabezpieczyć przed kradzieżą urządzenia. Pierwszy krok to ukrycie prywatnych danych z pomocą specjalnych narzędzi archiwizujących i szyfrujących, które znajdują się na urządzeniu. Potem trzeba przygotować urządzenie tak, by w przypadku kradzieży nie było problemów z jego lokalizowaniem. Do wyboru jest sporo rozwiązań, programy lokalizacyjne czy usługi internetowe, dzięki którym odszuka się urządzenie np. przez GPS albo po numerze IP. Niektóre metody są skuteczne także, gdy wymieniona będzie karta SIM. W ten sposób ułatwić można policji odzyskanie urządzenia.

Zabezpieczenie komórki

Ryzyko utraty komórki będzie większe niż w przypadku laptopa – telefon może albo wypaść z kieszeni, albo o nim się zapomina. Jeśli szybko nie reagujemy to szybko nasza kieszeń na tym ucierpi. Złodziej będzie mógł z urządzenia korzystać na nasz koszt.

Identyfikacja telefonu

Żeby unikać dodatkowych strat notujemy numery linii kontaktowej sieci, by szybko doprowadzić do zablokowania karty SIM. Dodatkowo trzeba zgłosić kradzież telefonu policji. Będzie trzeba mieć numer IMEI, ponieważ dzięki niemu będzie można identyfikować urządzenie.

To sposób postępowania w awaryjnej sytuacji, a jak chronić się przed złodziejami. Aby nie stracić kontaktów oraz wiadomości trzeba regularnie synchronizować telefon razem z komputerem. Wielu producentów komórek dołącza do nich oprogramowanie. Dzięki temu będzie można wygodnie te elementy ze sobą łączyć, nie będzie problemu z utrzymaniem spójności danych. Najłatwiej będzie chronić telefon przed dostępem niepowołanym z pomocą ekrany logowania wyświetlanego po każdym wyłączeniu się wyświetlacza. Jeśli korzystamy z karty pamięci również powinno się ją zabezpieczyć hasłem. W większości urządzeń dostajemy obecnie specjalne rozwiązania, dzięki którym blokowanie dostępu stanie się znacznie łatwiejsze.

Odnajdujemy urządzenie

Jeśli urządzenie już zginęło to będzie trzeba pomyśleć o wykorzystaniu rozwiązań, dzięki którym będzie można lokalizować urządzenie. Najlepiej do tego wykorzystywać oczywiście moduł GPS. To standardowe wyposażenie nawet urządzenia średniej klasy, dlatego nie będzie problemu z tym, by dobrze sprawdzić gdzie urządzenie się znajduje. Specjalnie przygotowane aplikacje ułatwią wykorzystanie tego rozwiązania np. przy systemie Android. Trzeba jednak liczyć się z tym, że niektóre aplikacje pracują wyłącznie z konkretną kartą sim i nie ma możliwości współpracy, gdy karta będzie zmieniona przez złodzieja.