Namierzanie telefonu komórkowego - czy to możliwe?

W sieci dość często można obecnie spotkać witryny, które oferują nam namierzenie dowolnego telefonu. Wystarczy tylko podać numer a na mapie pojawi się bardzo dokładna lokalizacja. Jednak trzeba zauważyć, że praktycznie w 100% przypadków to po prostu próba wyłudzenia pieniędzy. Czy więc rzeczywista lokalizacja jest możliwa?

Sposób rzeczywiście jest ale korzystać z niego mogą wyłącznie służby bezpieczeństwa, policja, rząd a także inne podobne organy. Dostęp dla zwykłego użytkownika nigdy nie był łatwy, ale byli tacy, którzy byli w stanie to wykorzystać i zarobić na naiwności innych osób.

W sieci regularnie pojawiają się nowe strony, które rzekomo pozwalają na lokalizowanie telefonu komórkowego. Jedynie mamy wpisać numer i pojawi się lokalizacja. W rzeczywistości jednak takie strony nie działają. Wprowadzony numer zapisuje się w bazie, a potem przesyłane są na niego płatne i bardzo często drogie SMS-y. Prostego i taniego sposobu dla zwykłego użytkownika po prostu nie znajdziemy.

Firmy, które się tym zajmują i mogą to zrobić najczęściej swoje usługi oferują rządom i innym wysoko postawionym instytucjom.

SkyLock

Dziennikarze The Washington Post zdobyli jakiś czas temu broszurę marketingową firmy Verint, która jest globalnym liderem rozwiązań do optymalizacji zaangażowanych klientów, rozwiązań security intelligence a także do zapobiega oszustwom, analiza ryzyka i zapewnia zgodności. Obecnie firma Verint ma 10 tysięcy klientów w sumie w ponad 180 krajach.

Jak namierzyć telefon

W swojej broszurze firma oferuje klientom dostęp do systemu SkyLock, dzięki któremu będzie można lokalizować dowolny telefon w dowolnym miejscu na świecie. Z tej usługi jak się mówi korzystało już kilkadziesiąt państw. Procedura tutaj jest prosta i polega na tym, że wpisuje się numer telefonu w specjalnej witrynie internetowej przygotowanej przez Verint. Lokalizacja zostanie podana w przybliżonej formie, ponieważ zależne będzie to do jakiej stacji bazowej będzie podłączony numer. W mieście może być to dokładność nawet do kilkuset metrów, poza miastem nawet do kilkunastu kilometrów.

Do namierzania SkyLock wykorzystuje się protokół SS7, który nie będzie zabezpieczony i jest to swego rodzaju globalna sieć GSM. Informacja o położeniu telefonu pobierana będzie przez bazę danych operatora. Wszystko odbywa się przez zapytanie w celu lokalizowania BTS –stacja przekaźnikowa, do której podpięty będzie dany abonent.

Lokalizacja jest powszechna

Chociaż lokalizowanie telefonów w ten sposób nie będzie dostępne dla każdego trzeba jednak pamiętać, że usługi lokalizacji uruchomione są obecnie w większości urządzeń. Aplikacje, które pomagają nam znaleźć najbliższa restaurację, bankomat czy cokolwiek innego, muszą znaleźć bliskich. Różnica miedzy SkyLockiem a aplikacjami jest taka, że w tym drugim przypadku można tego zabronić i wyłączyć ta opcję. W pierwszym przypadku zwykli obywatele będą praktycznie bezbronni, nie mają tutaj nic do powiedzenia. Warto jednak zauważyć, że ten system nie jest w 100% skuteczny. Producent podaje, że skuteczność jest na poziomie około 70%.