Namierzanie telefonu z Androidem

Zagubienie telefonu, także w rękach złodzieja, nie jest już dzisiaj wielką tragedią. Możliwe jest bowiem zdalne namierzenie niemal każdego w miarę nowego telefonu poprzez specjalne narzędzia udostępniane przez twórcę jego systemu operacyjnego. Skorzystanie z takiego rozwiązania wymaga jednak aktywnego modułu GPS, na co nie zawsze można liczyć, więc warto jest się przygotować na każdą ewentualność odpowiednio wcześniej.

Przez długi czas namierzanie telefonów było jedynie domeną filmów sensacyjnych, dzisiaj nie jest to już nic nadzwyczajnego i może to uczynić prawie każdy. Możliwe jest to głównie dzięki faktowi, iż praktycznie każdy nowoczesny telefon posiada dzisiaj moduł nawigacji satelitarnej, co daje możliwość jego dokładnego zlokalizowania. Moduły te są niezbędne dla obsługi aplikacji o charakterze nawigacji satelitarnej. Możliwość zdalnego lokalizowania telefonu jest tutaj realizowana zupełnie przy okazji, co nie zmienia faktu, że taka opcja jest bardzo użyteczna. Jak zatem znaleźć telefon przy pomocy przeglądarki internetowej.

Instalacja odpowiedniego oprogramowania

Potrzebny nam będzie manager urządzeń android. Jest to narzędzie od Google, za którego pomocą zlokalizujemy telefon wyposażony w system operacyjny Android. Aplikację tę znajdziemy w sklepi Google play.

Aplikację instalujemy i logujemy się do niej kontem, do którego przypisany jest telefon. Po zalogowaniu się ustawiamy moduł gps na zawsze włączony, pozwoli na jego wykorzystanie w sytuacji awaryjnej. Takie ustawienie sprawi, że często wyłączany w celu oszczędzania energii moduł gps nie zostanie nigdy wyłączony i nie okaże się, że funkcja nie jest dostępna w chwili, kiedy jest realnie potrzebna.

Jak namierzyć telefon

Przeglądarka internetowa

Jeśli aplikacja działa na telefonie i moduł gps jest włączony, odpowiednie dane są zbierane. Potrzebujemy jedynie dostępu do nich. Uzyskamy go za pomocą specjalnej aplikacji w Internecie. Dostępna jest ona na stronach naszego konta Google w zakładce odpowiadającej urządzeniom przenośnym. Korzystanie z niej jest zupełnie darmowe i nie wymaga od nas instalacji.

W aplecie znajdziemy trzy bardzo ważne funkcje:

I. Zadzwoń: przydatna wtedy, kiedy telefon leży gdzieś domu, ale nie wiemy gdzie. Działa nawet wtedy, kiedy telefon jest wyciszony. Dzwonek ustawi się na 100% i zacznie dzwonić do odwołania.

II. Zablokuj: komenda blokuje możliwość dostępu do telefonu, więc przynajmniej nie musimy się martwić, że ktoś dostanie się do naszej aplikacji bankowej lub do poufnych zdjęć.

III. Wymaż: opcja dająca pewność, że z naszych danych nikt nie skorzysta, ponieważ pozwalająca na ich nieodwracalne usunięcie.

Kiedy stracimy telefon…

W aplikacji dowiedzieliśmy się, gdzie jest nasz telefon, ale dalej go nie mamy, wiec musimy reagować. Najpierw trzeba zmienić hasło do logowania w koncie Google, a zaraz potem odpiąć telefon od wszystkich możliwych usług, w jakich był wykorzystywany, na przykład od portali społecznościowych. Dopiero wtedy, kiedy będziemy bezpieczni, warto jest zabrać sięga odzyskiwanie telefonu.