Jak zlokalizować swoje dziecko?

Wielu rodziców martwi się o to, gdzie akurat przebywa jego pociecha. Nic w tym dziwnego, w dzisiejszym świecie ciągle słyszymy o porwaniach i innych tragediach. Przydatnym narzędziem, które ułatwi nam codzienne życie mogą okazać się aplikacje lokalizujące położenie naszego dziecka. Czy to jest legalne? W jaki sposób możemy lokalizować nasze dzieci? W tym artykule odpowiemy na te pytania. 

Jak działają aplikację śledzące? 

Aplikacje tego typu działają za pomocą GPS. To oznacza, że musimy mieć dostęp do sieci komórkowej lub WIFI. Aplikacja musi być zainstalowana na obu telefonach, naszym i naszej pociechy. Pamiętajmy, aby przed jej zainstalowaniem zapytać swoje dziecko o zdanie. Wyjaśnijmy, że chodzi o troskę, a nie kontrolę. Dzieci często są bardziej rozwinięte technicznie od nas, dlatego szybko odkryją, że je śledzimy. Jeśli nie zapytamy ich o zdanie mogą być na nas złe. Jeśli chodzi o legalność takich operacji, to są one jak najbardziej zgodne z prawem. Rodzic ma prawo w trosce o swoje dziecko ingerować w jego prywatność. 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania aplikacji śledzącej? 

Po pierwsze przetestujmy kilka z nich i sprawdźmy, czy mają wszystkie opcje, które nam są potrzebne. Sprawdźmy także czy są one w miarę dokładne i czy się nie zacinają. Oprócz opcji lokalizacji aplikacje te mogą także pozwalać na "wirtualne odprowadzanie do domu" lub tworzenie stref. Po przekroczeniu takiej strefy przez nasze dziecko otrzymamy powiadomienie. Taką strefą może być na przykład trasa z domu do szkoły, czy na przykład podwórko i plac zabaw. Niektóre aplikacje wysyłają także powiadomienia, gdy nasze dziecko dotrze do szkoły czy domu. My najbardziej polecamy mniej zaawansowaną, za to bezawaryjną aplikację "Znajdź moich znajomych" na iOS. Aplikacja działa bez większych problemów i jest dosyć dokładna. Druga aplikacja godna polecenia to "Life360", która ma wiele dodatkowych opcji. Dostępna jest zarówno na Android jak iOS. Niestety jej działanie nie jest już tak niezawodne jak tej pierwszej.