Najważniejsze zalety koców wykonanych z mikrofibry

Na przestrzeni ostatnich lat sporą popularność zdobyły koce z mikrofibry, czyli materiału będącego mieszanką syntetycznych włókien poliestrowych oraz poliamidowych. Dzięki znakomitym właściwościom użytkowym sprawdzają się one zarówno w roli ciepłych okryć, jak i narzut na meble wypoczynkowe (kanapy, łóżka, fotele). Stanowią alternatywę dla klasycznych odpowiedników bawełnianych czy polarowych. 

Idealny wybór na każdą porę roku

Koce z mikrofibry są wytwarzane przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Ich podstawowym atutem jest niska waga, która idzie w parze z optymalną termoizolacyjnością. Oznacza to, że z jednej strony gwarantują łatwe przenoszenie i nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca (np. w bagażu wakacyjnym), z drugiej zaś zapewniają dużą ilość ciepła w warunkach niskiej temperatury (sezon jesienno-zimowy). Dodatkowo odznaczają się zaskakującą odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne – zwłaszcza rozdarcia, zaciągnięcia i rozcięcia. Żywotność standardowego modelu wynosi co najmniej kilkanaście lat. Na uwagę zasługuje również niepodatność materiału na przyciąganie kurzu i roztoczy, czyli substancji wywołujących uciążliwe objawy uczuleniowe w postaci swędzącej skóry, nadmiernego kichania, wodnistego kataru, łzawiących oczu itp. koce z mikrofibry 20% taniej mogą zatem z powodzeniem służyć małym dzieciom czy alergikom. Oto ich pozostałe wartościowe zalety:

– nie wymagają potrząsania bezpośrednio przed użyciem (dzięki niewielkim i wyjątkowo ciasno upakowanym włóknom)

– wykazują właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne (co sprzyja ludzkiemu zdrowiu)

– ze względu na wysoki poziom miękkości nawet w minimalnym stopniu nie podrażniają skóry

– posiadają bardzo przyjemną w dotyku fakturę

– zapewniają dobrą cyrkulację powietrza (zniwelowana potliwość ciała podczas snu)

– występują w szerokiej palecie kolorystycznej i wzorniczej (pozwala to na zakup egzemplarzy perfekcyjnie dostosowanych do indywidualnych potrzeb)

Czyszczenie nie sprawi nam większych problemów 

Podobnie jak inne tekstylia, koce z mikrofibry muszą być okresowo czyszczone z zabrudzeń powierzchniowych i głębokich plam. Odpowiednia pielęgnacja decyduje bowiem o zachowaniu pierwotnej miękkości i jednocześnie chroni tkaninę przed szybkim niszczeniem. Tak naprawdę wystarczy jedynie od czasu do czasu wyprać całość w niskiej temperaturze oscylującej w granicach 40-45 oC – pamiętając koniecznie o dodaniu do wody delikatnego detergentu. W celu uniknięcia mechacenia należy unikać stosowania chemicznych wybielaczy i środków typowo zmiękczających. Po zakończonym praniu koce z mikrofibry wymagają powieszenia na sznurze lub stojaku i pozostawienia do samoistnego wyschnięcia.